Základní údaje o Mexiku

Mexiko je pestrou zemí s nádhernou panenskou přírodou i bohatou historií. Název "mexico" má původ v jazyce nahuatl a v překladu znamená "pupek měsíce". I Aztékové, kteří se po strastiplném putování usadili na ostrově v jezeře Texcoco (měsíční jezero), se oslovovali "mexicas". Zvolené místo jim ukázal bůh Huitzilopochtli a to v podobě orla požírajícího hada na větvích keře opuncie.

Objevujte bělostné písečné pláže s tyrkysovým mořem neboli Karibik, pokračujte na poloostrově Yucatántajuplnými pralesy s jezírky plné průzračné vody, náhorními plošinami a indiánskými městečky v horách až po bílé vrcholky Popocatépetlu. Cestujte v čase do indiánských civilizací Mayů, Toltéků, Zapotéků, Aztéků a mnoha dalších. Dozvíte se o dobývání Ameriky španělskými conquistadores, o misiích a i o krutém zacházení statkářů na haciendách. To vše budou doprovázet pestrobarevné markety a fiesty, exotické chutě a temperament mexického života. Mexiko je zemí dobrosrdečných a přátelských lidí ve spojení s velmi pestrou směsicí kultur. Jako je například přítomnost pyramid vedle barokních kostelů, ale i kombinaci chutí, kultury, tradic a španělštiny s indiánskými jazyky.

SPOJENÉ STÁTY MEXICKÉ (ESTADOS UNIDOS MEXICANOS)

 • republika, obsahuje 31 států (tzv. distritos federales)
 • rozloha: 1 972 546 km2
 • počet obyvatel: 93 986 000
 • měna: peso
 • délka pobřeží: 9 129 km
 • nejvyšší hory: sopky Pico de Orizaba (5699 m), Popocatépetl (5452 m)
 • největší řeka: Río Grande del Norte
 • podnebí: subtropické podnebné pásmo
 • nerostné bohatství: ropa, zemní plyn, v minulosti zlato a stříbro (odtud “Eldorado”)
 • nejdůležitější města: Guadalajara, Monterrey, Puebla, Oaxaca, Acapulco, Veracruz, Cancún, Mérida, Valladolid
 • náboženství: římskokatolické (89 %)

GEOGRAFIE

Mexiko se nachází v Severní Americe mezi řekou Río Grande, ta ;tvoří přirozenou hranici s USA, Belize a Guatemalou. Západní pobřeží ohraničuje Tichý oceán a východní Atlantik (Mexický záliv a Karibské moře). Země je poměrně členitá – severní velkou část tvoří náhorní plošina, tzv “meseta”, ohraničená horským pásmem Sierra Madre. Na jihu se ční nejvyšší horský masiv sopečného původu, Tierra Neovolcánica, a to doposud s velkým množstvím činných sopek. Mexiko zahrnuje 4 podnebná pásma: tierra caliente (do 800 m), templada (do 1700 m), fría (nad 2500 m) a tierra helada se stále zasněženými bílými vrcholky.

NÁBOŽENSTVÍ

Náboženství v sobě spojuje katolické a původní indiánské rituály a zvyky. Nejvýznamější je kult indiánské Panenky Marie Guadalupské, tedy patronky země, která se zjevila v roce 1531 na místě zasvěceném aztécké bohyni Tonantzin. Pak tu jsou oslavy svátku mrtvých Día de los Muertos. Ty jsou plné reje, hudby, barev, květin a cukrových nebo čokoládových lebek. To je důkazem, že některé kulturní zvyky v Mexiku jsou skutečně odlišné od našich evropských. Ohromující je i dekorace barokních kostelů, kde se spojují symboly a příběhy, ale i konkrétní křesťanské světce s původními božstvy. Jako výzdoba se využívá mexická exotická fauna a flóra, tzv. tequitqui.
V Mexiku převládá římskokatolické vyznání (89 %), i když v posledních letech se začíná stále více místních přikloňovat k protestantství.