Ciudad de México - hlavní město Mexika

México City, nejlidnatější město amerického kontinentu a hlavní město Mexika leží na severovýchodě země na místě, kde stávalo hlavní centrum původních obyvatel Mexika - Tenochtitlán. Město tří kultur nabízí krásná koloniální zákoutí i ostré kontrasty mrakodrapů, bohatý kulturní život a fascinující antropologické sbírky předkolumbovské kultury. Procestovat ho můžete ve slavném "broukovi" - typickém autě México City.

CIUDAD DE MÉXICO - MEXICO CITY - MÉXICO D.F.

Ciudad de México, hlavní město Mexika leží na severovýchod ve střední části země na náhorní plošině Altiplano, 2200m nad mořem na území bývalého centra Aztécké říše.
 Dnes je s 20 milióny obyvatel Ciudad de México jedním z nejlidnatějších měst světa. Velkoměsto zápasí s přelidněním, obrovskými sociálními rozdíly, znečištěním ovzduší, nedostatkem pitné vody a dopravními kolapsy - od roku 1989 se zavedlo označení “hoy no circula” (dnes nejezdí). Centrum Ciudad de México tvoří jako v každém městě "zócalo" - náměstí, v tomto případě 2. největší náměstí na světě, Plaza de la Constitución (4ha) vystavěné z trosek Templo Mayor, hlavního chrámu a trosek Tenochtitlánu. Palacio Nacional s výzdobou s motivy dějin Mexika od Diega Rivery zase leží na místě paláce aztéckého náčelníka Cuahtemoca. Nalezneme tady také úchvatné Antropologické muzeum (Museo Antropológico) s největší sbírkou předkolumbovského umění.

Dalšími atrakcemi jsou Metropolitní katedrála, Zócalo a náměstí Tří kultur, velké bulváry jako Paseo de la Reforma nebo oblíbený park a zámek Chapultepec - bývalé sídlo Maxmiliána Habsburského.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Osobitou atmosféru města dotvářejí galerie, pouliční umění a řemesla v San Ángel, slavné gigantické nástěnné malby, restaurace s tortillas na všechny způsoby, parky Alameda, umělecká čtvrť v Coyoacánu a jezero Xochimilco, který již velmi vzdáleně připomíná systém kanálů a ostrůvků bývalého aztéckého města. Až příliš slavné pestrobarevně malované gondoly "trajineras" se snaživými majiteli vás provezou mezi plovoucími ostrůvky "chinampas" s květinářstvími a prodavači piva, serenád a jiných romantických zážitků.

Nenechte si ujít muzeum Dolores Olmedo Patiño, Diega Rivery a Fridy Kahlo, třídu Avenida Masaryk pojmenovanou podle našeho 1. prezidenta, Basílica Guadalupe zasvěcená patronce - nejnavštěvovanější a nejbohatější svatyně v celém Mexiku a Tlatelolco - se zbytky pyramid aztéckého obřadního města, na kterém opět stojí katolický kostel františkánů Santiago de Tlatelolco.

AZTÉCKÉ MEXIKO - TENOCHTITLÁN

Ciudad de México leží na zasypaných ruinách hlavního města aztécké říše, Tenochtitlánu. Tenochtitlán byl v době svého rozkvětu bohaté středisko plné chrámů, pyramid s důmyslně řešenou sítí ulic a kanálů na jezeře Xochimilco. Aztékové jej vystavěli na magickém místě vyvoleném přímo bohy. Bozi poslali vysílenému kmeni znamení v podobě orla sedícího na kaktusu nopálu nesoucí hada v zobáku. Tento jev je zaznamenám i na státních symbolech Mexika.

TEOTIHUACÁN - MĚSTO BOHŮ

Nejvýznamnější náboženské středisko střední Ameriky ležící kousek od hlavního města v kraji plném emlematických kaktusů - opuncií “nopales”. Toto město město očarovalo i vládce aztécké říše Moctezumu II. Monumentální město dělí ohromující Cesta Mrtvých. Perfektně symetrická a přímá třída dlážděná sopečným kamenem a vrcholící Měsíční pyramidou a zároveň třetí největší pyramidou na světě - pyramidou Slunce.